
Galéria umenia Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch predstavuje výstavu Jána Sajkalu Otázka, ktorá vás zavedie do sveta precíznych časozberných kresieb, retrospektívnych skíc a šperkárskych inštalácií skúmajúcich premeny materiálu i existencie.
Galéria umenia Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch otvorila výstavu Jána Sajkalu pod názvom Otázka, ktorá potrvá až do 10. mája 2025 a prináša jedinečný prierez tvorbou tohto výnimočného slovenského umelca.
Otázky ukryté v umení
Názov výstavy Otázka podľa kurátorky odkazuje na „schopnosť klásť (si) v živote tie správne otázky. V správny čas a v správnej situácii“. Autora zaujíma nielen forma, ale predovšetkým proces: „V dielach Jána Sajkalu môžeme nájsť hravú aj existenciálnu polohu. Obe sa dopĺňajú a vedú nás do labyrintu rôznych zákutí tvorivosti“, tvrdí kurátorka výstavy Daniela Čarná.
Názov výstavy je tiež inšpirovaný biblickou scénou, kde Ježiš pri stretnutí so slepcom kládol otázku: „Čo chceš, aby som ti urobil?“. Sajkala na túto motív reaguje vlastnými výtvarnými otázkami, ktoré sa ukrývajú v každom diele.
Expozícia je rozdelená do troch tematických častí. Prvú tvorí časozberný cyklus kresieb – detailne vypracované farebné labyrinty od komorných až po veľkoplošné formáty, vytvorené tenkými fixami, ktoré predstavujú „autobiografické záznamy autorovho senzitívneho vnímania sveta aj formou meditácie“, pričom do jednotlivých kresieb autor príležitostne zapojil aj detskú kresbu svojho syna Oskara.
Zakódovaný obsah
Spôsob presne cizelovanej techniky kresby ukazuje vnútorné príbuznosti s tvorbou jeho dizajnových objektov (napr. ocenenie Via Bona udeľované nadáciou Pontis) a šperkov, ktoré nesú zakódovaný príbeh pre budúceho nositeľa.
Vo voľnej tvorbe šperkárske postupy využíva napríklad v cykle hrdzí. Poukazujú na príbuznú poetiku s tvorbou manželky Ľuby Sajkalovej (1973 − 2019), ktorá témy procesuálnosti, recyklácie, rozkladu a premeny materiálu rozvíjala v médiu textilu.
Druhá časť výstavy rekapituluje vybrané diela zo študentských a predštudentských čias, v ktorých sa prejavuje Sajkalova zvedavosť „ako veci fungujú“ a vplyv surrealizmu, grafík Albína Brunovského aj hravo‑existenciálnej poetiky Paula Kleeho.
Prirodzený spôsob vyjadrovania
Záver expozície tvorí tretia časť, šperkárske inštalácie a miniatúrne objekty, ktoré prostredníctvom precíznych brošní a šperkov odhaľujú zakódované príbehy pre budúcich nositeľov, evokujú rozprávkové postavičky organicky prepletené s rastlinným svetom a nesú silný osobný príbeh, ako napríklad kalich a misky vyrobené z roztavených šperkov členov Cirkvi bratskej.
Výstava Otázka predstavuje dielo Jána Sajkalu v jeho komplexnosti – od fyzickej práce s materiálom až po konceptuálne presahy. Ako konštatuje Daniela Čarná, Sajkala „nevyhľadáva možnosti prezentácie, ale tvorba je pre neho prirodzeným a nevyhnutným spôsobom vyjadrovania“, čo výstavu otvára nielen ako galériu objektov, ale ako priestor kladenia otázok o čase, premene a spoločenskej interakcii.
Pre návštevníka je to jedinečná šanca zúčastniť sa tohto dialógu a vstúpiť do autorovho labyrintu tvorivosti.
Komentovaná prehliadka
Ján Sajkala (1967, Bruntál) študoval v ateliéroch šperku prof. Antona Čepku a Karola Weisslechnera a v ateliéri priestorovej komunikácie prof. Antona Čierneho na VŠVU v Bratislave, kde za diplomovú prácu získal Cenu rektora v roku 2002.
Jeho diela sú súčasťou zbierok Slovenskej národnej galérie i viacerých súkromných zbierok, samostatne vystavoval v Galérii Tatrasoft v Bratislave či na výstave Pamäť vecí v Turčianskej galérii v Martine a zúčastnil sa aj významných kolektívnych prezentácií doma i v zahraničí. Okrem tvorby sa venuje pedagogickej činnosti a ako lektor workshopov spolupracoval s Bibianou.
V rámci sprievodných podujatí vás Galéria umenia Ernesta Zmetáka pozýva na komentovanú prehliadku výstavy, ktorá sa uskutoční 29. apríla 2025 o 17:00 pod vedením kurátorky Daniely Čarnej.
Táto výstava je nielen prezentáciou Sajkalovho majstrovstva v práci s časom, materiálom a procesom, ale aj pozvánkou vstúpiť do labyrintu otázok, ktoré nás vedú k hlbšiemu pochopeniu sveta i samých seba.
Komentáre